Čo je ibuprofen a čo pomáha

Keď ideme do lekárne, môžeme vidieť stovky mien širokej škály liekov. Každý z nich má svoj vlastný účinok, indikácie na použitie, aktívne zložky v kompozícii, ďalšie vlastnosti použitia. To je veril, že najčastejšie zákazníci lekární tam ísť len pre lieky proti bolesti. Bolesť sa môže vyskytnúť u každého a na rôznych miestach v našom tele. Jedným z najúčinnejších liekov pôsobiacich podobným spôsobom je ibuprofén, z ktorého nám iba tento liek nepomôže! Dnes budeme hovoriť o tom, ako táto droga funguje, prečo je predpísaná, aké kontraindikácie existujú pre jej použitie. Budeme tiež podrobne analyzovať látku, ktorá je základom.

Ako ibuprofen

Tento liek je označený niekoľkými pozitívnymi účinkami na ľudské telo. To vám umožní odstrániť alebo čiastočne uhasiť bolesť, znížiť zápal, a tiež znižuje teplotu ľudského tela. Analógy tohto nástroja sú také známe drogy ako Ibuprom a Nurofen. Mechanizmom účinku liečiva je inhibícia biologickej syntézy prostaglandínov. Ibuprofen spomaľuje rozpad cyklooxygenázy, čím dosahuje všetky hlavné tvrdené účinky.

Ibuprofen je liek na vnútorné použitie. Zvyčajne je dostupný vo forme tabliet alebo kapsúl.

Po vstupe do ľudského gastrointestinálneho traktu sa krv vstrebáva a postupne dosahuje svoju maximálnu koncentráciu. To si vyžaduje nasledujúci čas:

  1. Maximálna koncentrácia v krvi - 1-2 hodiny.
  2. Najvyššia koncentrácia v synoviálnej tekutine je po 3 hodinách.

Metabolizácia liečiva sa uskutočňuje v pečeni. Pre polčas rozpadu Ibuprofenu sú dve hodiny dostatočné. Na elimináciu látok z tela sú obličky, vylučovanie sa vykonáva nezmenené alebo vo forme konjugátov.

Kedy a kedy nepoužívať Ibuprofen

Ako každý iný liek, Ibuprofen má určité indikácie na použitie. Zapamätajte si: tento liek, ako aj akýkoľvek iný liek, má podávať len špecialista. Odporúča sa používať látku pri nasledujúcich ochoreniach (objem - 6700-8000 ZBP):

  • reumatické zápaly;
  • osteoartritída;
  • dna;
  • neuralgické lézie;
  • zápal kĺbových vakov;
  • ischias;
  • mechanické poškodenie telesných tkanív;
  • ochorenia otolaryngologickej povahy;
  • bolesti hlavy;
  • bolesti zubov.

Pripomíname, že pred použitím lieku by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Len on musí predpísať určité lieky založené na prítomnosti indikácií a kontraindikácií na použitie. Ibuprofen nie je možné priradiť ľuďom s nasledujúcimi problémami:

  • žalúdočný vred a iné lézie gastrointestinálneho traktu v akútnej forme (napríklad ulcerózna kolitída);
  • problémy s hematopoetickou funkciou, ochorenia orgánov systému;
  • ulcerózna kolitída;
  • poškodenie zrakového nervu;
  • zlyhania pečene, obličiek alebo iných ochorení týchto orgánov.

Taktiež Ibuprofen nemôže byť použitý pre najmenších pacientov. Prahová hodnota tohto lieku je šesť rokov. Až potom, čo liek dosiahne, je určený deťom. Pokiaľ ide o tehotné ženy, teoreticky môžu Ibuprofen predpisovať. Opäť však veľa závisí od individuálnych vlastností organizmu. Preto môže byť tento liek, ako každý iný, počas tehotenstva pridelené len na odporúčanie špecialistu. Nezávislé používanie nie je povolené. Ibuprofen by nemali konzumovať osoby, ktoré majú na túto látku individuálnu citlivosť. To sa tiež deje, nie každý reaguje primerane na tieto lieky.

Obmedzené lieky predpísané osobám trpiacim určitými chorobami obličiek, pečene, srdca. Okrem toho sa pod dohľadom lekára môže Ibuprofen podávať ľuďom trpiacim žalúdočným vredom alebo dvanástnikovým vredom. V extrémnych prípadoch sa liek predpisuje pacientom, ktorí trpia krvácaním v gastrointestinálnom trakte. Počas užívania lieku sa neustále monitorujú pečeň a obličky a vykonávajú sa pravidelné krvné testy.

Existujú aj určité vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť pri používaní lieku. Po prvé, problémy sú spojené s problémami gastrointestinálneho traktu. Po užití lieku sa niekedy objaví pocit nevoľnosti alebo pálenia záhy. Pacienti môžu trpieť zvýšenou tvorbou plynu v črevách, hnačkou a zápchou. V ťažkých situáciách, tvorba eróznych ulceróznych lézií a dokonca krvácanie. Pokiaľ ide o zostávajúce problémy, môžu byť bolesti hlavy a závraty. Pacienti sú často v vzrušenom stave, niekedy sú problémy so spánkom. Možné alergické prejavy môžu zahŕňať kožnú vyrážku alebo rozmazané videnie. Bronchiálne kŕče sú veľmi zriedkavé. Boli hlásené aj prípady aseptickej meningitídy. Pred použitím si prečítajte návod, ktorý podrobne popisuje všetky možné nežiaduce účinky lieku.

Ako používať liek

Dávkovanie ibuprofénu je v každom prípade individuálne. Dostatočnú dávku si môže vybrať len špecialista. Existujú však priemerné hodnoty, ktoré môžu byť priradené v danej situácii. Ihneď treba poznamenať, že pacient nemá dostať viac ako 2,4 g Ibuprofenu denne.

Ak pacient trpí reumatoidnou artritídou, odhadovaná dávka bude súčasne 0,8 g. Je potrebné užívať lieky približne 3 krát denne. Ak trpíte osteoartritídou, dávka bude približne 0,4-0,6 g Ibuprofénu naraz. V tomto prípade sa liek užíva až 4 krát denne. Ak sa potrebujete zbaviť bolesti pri traumatickej strate mäkkých tkanív, spravidla je to 0,6 g 3 krát denne. Ak neustále sledujete strednú intenzitu bolesti, odporúča sa piť 0,4 g 3-krát denne.

Pokiaľ ide o kompatibilitu liekov, ibuprofen sa môže podávať spolu s furosemidom, aby sa znížil diuretický účinok. Tento liek môže zlepšiť účinky takýchto látok a skupín ako:

  • fenytoín;
  • antikoagulanciá;
  • kumaríny;
  • hypoglykemické lieky.

Ak sa Ibuprofen nepoužíva podľa odporúčaní, existuje možnosť predávkovania. Prejavy jej dosť. Ide o poruchy gastrointestinálneho traktu (pocit nevoľnosti, bolesti brucha, zvracanie), zhoršenie reakcie, ospalosť a nedostatok nálady. Pri nekontrolovanom používaní lieku sa objavuje tinitus, silná bolesť v hlave. Môže sa vyskytnúť porucha obličiek, ktorá vedie k zlyhaniu. Čo sa týka kardiovaskulárneho systému, tu sa zaznamenáva fibrilácia predsiení a tachykardia. Najzávažnejšími dôsledkami sú kóma a zastavenie dýchania.

Bojujte s problémom, ktorý potrebujete okamžite. Počas prvých 60 minút po predávkovaní je potrebné okamžite prepláchnuť žalúdok a podať pacientovi aktívne uhlie. Odporúča sa podať alkalickú minerálnu vodu. Špecialisti vykonávajú symptomatickú liečbu zameranú na elimináciu možných účinkov predávkovania liečivom.

Ibuprofen je dostupný vo forme 100 tabliet potiahnutých 0,2 g. Lieky je potrebné skladovať na suchom mieste bez prístupu svetla. Snažte sa liek ukryť pred deťmi! Nezabúdajte, že nekontrolované používanie lieku môže viesť k širokej škále následkov. Preto sa snažte vyhnúť samoobsluhe. Keď sa objaví syndróm bolesti, mali by ste sa poradiť s odborníkom.

Čo pomáha tabletám ibuprofénu?

Vývoj väčšiny chorôb je spojený s výskytom bolesti a tepla. V obzvlášť akútnych prípadoch, keď je potrebné zmierniť bolesť a aspoň dočasne zlepšiť pohodlie, mnohí pacienti užívajú tablety Ibuprofenu.

Odstránenie bolestivých príznakov je jednoduché, ak viete, ako Ibuprofen funguje a čo tieto tabletky pre vás najlepšie.

Všeobecný opis liečiva

Ibuprofen je biela pilulka, jedna forma lieku s rovnakou účinnou zložkou. Nástroj sa týka nesteroidných protizápalových prostriedkov, ktorých rozsah je dosť široký.

Tablety Ibuprofenu sa najčastejšie užívajú na prechladnutie - väčšina spotrebiteľov má antipyretické a analgetické vlastnosti lieku. Okrem toho, droga bola široko rozšírená kvôli reputácii takýchto neškodných a bezpečných prostriedkov, ktoré môžu byť podávané aj dojčatám.

Pri použití tohto nástroja si však pacienti zriedkavo prečítajú pokyny priložené k tabletám Ibuprofenu. Čo liek pomáha a ako k nemu dochádza - informácie, ktoré musia vedieť všetci, ktorí trpia bolesťami rôznych etiológií.

Vlastnosti farmakologických účinkov

Chemické zloženie účinnej látky Ibuprofen, ktorá je základom všetkých druhov liečiv rovnakého mena, je derivátom kyseliny propiónovej (aka propán) - bezfarebnej, ale skôr žieravej kvapaliny so štipľavým zápachom.

Málokto vie, že kyselina propiónová v priemyselnom meradle sa používa ako konzervačná látka pre výrobky, pretože má schopnosť inhibovať rast baktérií a škodlivého mikroorganizmu. Jeho vlastnosti sa vyznačujú derivátom Ibuprofen - jedným z najznámejších a najobľúbenejších liekov medzi ľuďmi.

Pochopenie toho, čo Ibuprofen tablety pomáhajú, nie je ťažké - farmakologické vlastnosti lieku sú dobre známe:

  • protizápalovú aktivitu;
  • analgetický účinok;
  • imunomodulačný účinok.

Ibuprofen je spravidla potrebný aj na normalizáciu teploty - liek je obzvlášť účinný pri pomoci s nachladnutím.

Liečivé vlastnosti liečiva sú spôsobené schopnosťou účinnej látky potlačiť biosyntézu prostaglandínov, čo zvyšuje pocit bolesti. Okrem toho je liek schopný stimulovať tvorbu interferónu v tele, a tým aktivovať imunitný systém.

Terapeutický potenciál liečiva

Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam pomáha Ibuprofen proti prejavom veľkého množstva ochorení spojených s exacerbáciou citlivosti nervových zakončení v určitých častiach tela:

  • patológie muskuloskeletálneho systému - osteochondróza, neuralgia, artritída, reumatizmus, dna, ischias;
  • syndrómy bolesti - migrény a bolesti hlavy, bolesti zubov, posttraumatické a pooperačné zápalové procesy;
  • bolesť v onkológii;
  • zápal panvových orgánov;
  • generácií.

Okrem toho je ibuprofen potrebný na zníženie teploty nachladnutia, bolesť hrdla, chrípky a iných infekčných lézií. Ako pomoc sa liek používa pri ochoreniach ORL orgánov, pneumónii, bronchitíde a nefrotickom syndróme.

Vzhľadom na vysoký stupeň účinnosti a relatívne nízku pravdepodobnosť nežiaducich reakcií bol Ibuprofen zaradený do zoznamu najvýhodnejších liekov WHO a odporúčaný Ministerstvom zdravotníctva Ruskej federácie.

Kontraindikácie na lieky

Napriek obrovskému zoznamu indikácií na použitie ibuprofénu existujú ochorenia, pri ktorých by ste sa mali zdržať užívania lieku, pretože jeho vlastnosti môžu viesť k rozvoju komplikácií.

Hoci liek má analgetické vlastnosti, tablety Ibuprofenu sa nemajú užívať: t

  • ulcerózne intestinálne lézie, ako aj gastritída alebo kolitída;
  • cirhóza pečene alebo zlyhanie pečene;
  • bolesť v srdci;
  • zvýšenie tlaku;
  • zlyhanie obličiek.

Okrem toho existuje množstvo ďalších kontraindikácií na použitie Ibuprofenu. Po prvé, užívanie lieku môže poškodiť pacientov, ktorí majú poruchu krvácania.

Takže pacienti sa musia pýtať, čo tieto pilulky, a pred prijatím, poraďte sa so svojím lekárom.

Špeciálne vlastnosti lieku

Účinná látka lieku pomáha zvyšovať prietok krvi, takže jeho použitie môže spôsobiť krvácanie alebo zhoršiť stav pacienta: t

  • hemofílie;
  • hemoragická diatéza;
  • intrakraniálne krvácanie;
  • leukopénia;
  • anémia;
  • diabetes;
  • traumatické poranenia mozgu;
  • progresívne ochorenie obličiek;
  • zvýšený intrakraniálny tlak.

Ibuprofen sa neodporúča používať v určitých obdobiach tehotenstva. Ale vzhľadom k tomu, že tieto pilulky pomáhajú pri bolesti, jednorazové použitie lieku je povolené.

Ako sa liek

Ibuprofen je dostupný vo forme tabliet, sirupu a suspenzie, masti a gélu na vnútorné a vonkajšie použitie. Každý druh sa líši v množstve aktívnej zložky v mg, stupni expozície, indikácii a cene. Napriek veľkému výberu foriem lieku však tablety zostávajú medzi najvyhľadávanejšími liekmi.

Podľa lekárov si Ibuprofen zaslúži pozornosť ako liek, ktorý účinne a bezpečne ovplyvňuje telo kvôli bolesti rôznych etiológií. Aby sa zabránilo neželaným dôsledkom, musí byť prísne kontrolovaný príjem finančných prostriedkov.

Dávka lieku sa vypočíta v závislosti od množstva účinnej látky a telesnej hmotnosti pacienta - Ibuprofen sa aplikuje najviac 3 krát denne, jedna tableta s jedlom. Každá pilulka sa odporúča piť vodu.

Pri užívaní lieku Ibuprofen je potrebné pripomenúť, že tento liek nie je schopný vyliečiť ochorenie, jeho úlohou je na určitý čas zmierniť stav pacienta. Preto ak príznaky ochorenia stále pretrvávajú, je potrebné poradiť sa s lekárom a byť vyšetrený.

zdroj:

Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/ibuprofen__11526
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=8f0e5ee3-ab17-46f0-b0b2-3e6d90e259a4t=

Našli ste chybu? Vyberte ju a stlačte kláves Ctrl + Enter

Ibuprofen (ibuprofen)

Obsah

Štruktúrny vzorec

Ruský názov

Latinská látka názov Ibuprofen

Chemický názov

Hrubý vzorec

Farmakologická skupina látok ibuprofén

Nosologická klasifikácia (ICD-10)

Kód CAS

Charakteristika látok Ibuprofen

Ibuprofén je racemická zmes S- a R-enantiomérov. Biely alebo sivobiely kryštalický prášok, prakticky nerozpustný vo vode, vysoko rozpustný v organických rozpúšťadlách (etanol, acetón). Molekulová hmotnosť 206,28.

farmakológia

Neselektívne inhibuje COX-1 a COX-2, znižuje syntézu PG. Protizápalový účinok je spojený so znížením vaskulárnej permeability, zlepšenou mikrocirkuláciou, zníženým uvoľňovaním zápalových mediátorov z buniek (PG, kinín, LT) a potlačením dodávky energie zápalového procesu. Analgetický účinok je spôsobený znížením intenzity zápalu, znížením produkcie bradykinínu a jeho algogenitou. Pri reumatoidnej artritíde primárne ovplyvňuje exsudatívne a čiastočne proliferatívne zložky zápalovej odpovede, má rýchly a výrazný analgetický účinok, znižuje opuch, rannú stuhnutosť a obmedzenú pohyblivosť v kĺboch. Zníženie excitability centier regulujúcich teplo diencefalonu má za následok antipyretický účinok. Závažnosť antipyretického účinku závisí od počiatočnej telesnej teploty a dávky. Pri jednorazovej dávke účinok pretrváva až 8 hodín, pričom pri primárnej dysmenoree znižuje vnútromaternicový tlak a frekvenciu kontrakcií maternice. Reverzibilne inhibuje agregáciu krvných doštičiek.

Pretože PG oneskoruje uzatvorenie arteriálneho kanála po narodení, predpokladá sa, že inhibícia COX je hlavným mechanizmom účinku ibuprofénu na intravenózne použitie u novorodencov s otvoreným arteriálnym kanálom.

Pri požití sa dobre vstrebáva z gastrointestinálneho traktu. Cmax vytvára sa do 1 hodiny, keď sa užíva po jedle, v priebehu 1,5 - 2,5 hodiny, väzba na plazmatické bielkoviny je 90%. Pomaly preniká do kĺbovej dutiny, ale pretrváva v synoviálnom tkanive a vytvára v nej väčšie koncentrácie ako v plazme. Biologická aktivita je spojená so S-enantiomérom. Po absorpcii sa približne 60% farmakologicky inaktívnej R-formy pomaly transformuje na aktívnu S-formu. Vystavené biotransformácii. Existujú 3 hlavné metabolity vylučované obličkami. V nezmenenej forme sa vylučuje viac ako 1% moču. Má dvojfázovú kinetiku eliminácie s T1/2 z plazmy 2 - 2,5 hodiny (pre retardované formy - do 12 hodín).

Použitie látky ibuprofen

Na perorálne podávanie: zápalové a degeneratívne ochorenia pohybového aparátu, vrátane. reumatoidná artritída, osteoartritída, psoriatická artritída, artikulárny syndróm s exacerbáciou dny, ankylozujúca spondylitída (Bechterewova choroba), spondylóza, Barre-Lieuov syndróm (cervikálna migréna, syndróm vertebrálnej artérie). Syndróm bolesti, vč. lumbodynia, ischias, hrudníka radikulárne syndróm, myalgia, neuralgické amyotrofie, neuralgia, bolesti kĺbov, ossalgia, bursitis, tendinitis, tenosynovitída, preťahovanie väzov, modriny, traumatické zápal mäkkých tkanív a pohybového ústrojenstva, pooperačnej bolesti, sprevádzané zápal, migréna, bolesť hlavy a bolesť zubov, chirurgické zákroky v ústnej dutine. Horúčkovité stavy rôzneho pôvodu (vrátane po imunizácii), s chrípkou a ARVI. Ako adjuvans: infekčné zápalové ochorenia ORL orgánov (tonzilitída, faryngitída, laryngitída, sinusitída, rinitída), bronchitída, pneumónia, zápalové procesy panvy, adnexitída, algodismenorea, panikulitída, nefrotický syndróm (na zníženie závažnosti proteinúrie).

Na vonkajšie použitie: zápalové a degeneratívne ochorenia pohybového aparátu: artritída (reumatoidná) lumbago, ischias; svalová bolesť, poranenia bez narušenia integrity mäkkých tkanív (vrátane dislokácie, natiahnutia alebo roztrhnutia svalov a väzov, kontúzie, posttraumatického edému mäkkých tkanív).

Na iv podávanie (len u novorodencov): liečba hemodynamicky významného otvoreného arteriálneho kanála u predčasne narodených detí s gestačným vekom menej ako 34 týždňov.

Na rektálne použitie (deti od 3 mesiacov do 2 rokov): ako antipyretikum - akútne respiračné infekcie, akútne respiračné vírusové infekcie, chrípka, iné infekčné a zápalové ochorenia sprevádzané horúčkou; reakcie po očkovaní. Ako liek proti bolesti - syndróm bolesti slabej alebo strednej intenzity (vrátane bolesti hlavy, bolesti zubov, migrény, neuralgie, bolesti v ušiach a hrdla, bolesti pri výronoch).

kontraindikácie

Precitlivenosť. Na perorálne podávanie: erózne a ulcerózne ochorenia gastrointestinálneho traktu v akútnej fáze (vrátane vredu žalúdka a dvanástnikového vredu, Crohnovej choroby, ulceróznej kolitídy, peptického vredu), "aspirinovaya" bronchiálnej astmy, urtikárie, rinitídy vyvolanej salicylátmi alebo iné NSAID; poruchy zrážania (vrátane hemofílie, hypocoagulation, hemoragická diatéza), optická neuropatia, scotoma, tupozrakosti, poruchy farebného videnia, astma, leukopénia, trombocytopénia, hemoragická diatéza, potvrdené hyperkaliémia, závažným poškodením pečene alebo aktívnym ochorením pečene, závažné renálneho zlyhania (klírens kreatinínu 1/10 - trombocytopénia, neutropénia.

Z nervového systému:> 1/100, 1/10 - bronchopulmonálna dysplázia; > 1/100, 1/1000, 1/100, 1/1000, 1/100, 1/1000, 1/10 - zvýšenie koncentrácie kreatinínu v krvi, zníženie koncentrácie sodíka v krvi.

Na vonkajšie použitie

Podráždenie kože vo forme sčervenania, opuchu, vyrážky alebo svrbenia; pri dlhodobom užívaní - systémové nežiaduce reakcie.

interakcie

Je potrebné vyhnúť sa súčasnému použitiu dvoch alebo viacerých NSAID kvôli zvýšenému riziku vedľajších účinkov. Pri súčasnom užívaní ibuprofénu znižuje protizápalový a antiagregačný účinok kyseliny acetylsalicylovej (je možné zvýšiť výskyt akútnej koronárnej insuficiencie u pacientov, ktorí dostávajú malé dávky kyseliny acetylsalicylovej ako protidoštičkového činidla po začatí liečby ibuprofénom). Pri použití s ​​trombolytickými liekmi (alteplazy, streptokináza, urokináza) súčasne zvyšuje riziko krvácania. Ibuprofen zvyšuje účinok nepriamych antikoagulancií, protidoštičkových činidiel, fibrinolytík.

Induktory mikrozomálnej oxidácie (fenytoín, etanol, barbituráty, rifampicín, fenylbutazón, tricyklické antidepresíva) zvyšujú produkciu hydroxylovaných aktívnych metabolitov, čím zvyšujú riziko vzniku závažných hepatotoxických reakcií. Inhibítory mikrozomálnej oxidácie znižujú riziko hepatotoxického účinku.

Antacidá a kolestyramín znižujú absorpciu ibuprofénu. Kofeín zvyšuje analgetický účinok ibuprofénu. Cefamundol, cefoperazón, cefotetan, kyselina valproová zvyšujú výskyt hypoprotrombinémie.

Myelotoxické lieky zvyšujú hematotoxicitu ibuprofénu. Prípravky cyklosporínu a zlata zvyšujú účinok ibuprofénu na syntézu PG v obličkách, čo sa prejavuje zvýšením nefrotoxicity. Ibuprofen zvyšuje plazmatickú koncentráciu cyklosporínu a pravdepodobnosť jeho hepatotoxických účinkov. Lieky blokujú tubulárnu sekréciu, znižujú vylučovanie a zvyšujú plazmatickú koncentráciu ibuprofénu.

Ibuprofen znižuje účinok antihypertenzív (vrátane BPC a ACE inhibítorov), natriuretickej a diuretickej aktivity furosemidu a hydrochlorotiazidu, účinnosti urikosurických liekov. Posilňuje vedľajšie účinky mineralokortikoidov, glukokortikoidov, estrogénov, etanolu. Zvyšuje účinok perorálnych hypoglykemických liekov a inzulínu. Zvyšuje koncentráciu digoxínu, prípravkov lítia a metotrexátu v krvi. Ibuprofen môže znížiť klírens aminoglykozidov (pri súčasnom menovaní môže zvýšiť riziko nefrotoxicity a ototoxicity).

Ibuprofén na podávanie v / v úvode by sa nemal miešať s inými liekmi.

predávkovať

Symptómy: bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie, letargia, ospalosť, depresia, bolesť hlavy, tinitus, metabolická acidóza, kóma, akútne zlyhanie obličiek, hypotenzia, bradykardia, tachykardia, fibrilácia predsiení a zastavenie dýchania.

Liečba: výplach žalúdka (len počas prvej hodiny po požití), aktívne uhlie (na zníženie absorpcie), alkalické pitie, nútená diuréza a symptomatická liečba (korekcia KHS, krvný tlak, gastrointestinálne krvácanie).

Spôsob podávania

Vnútri, externe, rektálne (deti 3 mesiace - 2 roky), in / in (novorodenec).

Preventívne opatrenia ibuprofen

Liečba ibuprofenom by sa mala vykonávať v minimálnej účinnej dávke, v čo najkratšom možnom krátkom čase. Počas dlhodobej liečby je potrebné kontrolovať obraz periférnej krvi a funkčný stav pečene a obličiek.

Vzhľadom na možnosť vzniku NSAIDs - gastropatie sa liek starostlivo predpisuje starším ľuďom s anamnézou žalúdočných vredov a iných gastrointestinálnych ochorení, gastrointestinálneho krvácania, súbežnej liečby glukokortikoidmi, inými NSAID a dlhodobej liečby. Ak sa objavia príznaky gastropatie, je potrebné pozorne sledovať (vrátane vykonania esofagogastroduodenoskopie, krvného testu s hemoglobínom, hematokritom a testom okultného krvácania v stolici). Aby sa zabránilo rozvoju NSAIDs, gastropatia sa odporúča kombinovať s liekmi PGE (misoprostol).

U pacientov s poškodenou funkciou pečene a obličiek je potrebná opatrnosť (vyžaduje sa pravidelné monitorovanie hladiny bilirubínu, transamináz, kreatinínu, koncentrácie obličiek), hypertenzie a chronického srdcového zlyhania (denné sledovanie diurézy, telesnej hmotnosti, BP). Ak sa vyskytne poškodenie zraku, znížte dávku alebo prerušte liečbu.

Užívanie alkoholu počas liečby sa neodporúča.

Nie je možné aplikovať na otvorený povrch rany, zranenú pokožku; V očiach a na slizniciach by sa nemali používať krém, gél alebo masť.

ibuprofen

Návod na použitie:

Ceny v lekárňach online:

Ibuprofen je nesteroidný syntetický liek, ktorý má analgetické, protizápalové a antipyretické účinky.

Farmakologický účinok

Aktívna zložka liečiva je ibuprofén, derivát kyseliny fenylpropiónovej.

Ibuprofen je najúčinnejší pre zápalovú bolesť. Antipyretický účinok je celkom blízky kyseline acetylsalicylovej. Inhibuje priľnavosť krvných doštičiek, zlepšuje mikrocirkuláciu a znižuje intenzitu zápalu.

Pri vonkajšej aplikácii má Ibuprofen ako masť silný analgetický účinok, znižuje začervenanie, rannú stuhnutosť a opuch.

Tento liek je zaradený do zoznamu najdôležitejších liekov Svetovej zdravotníckej organizácie, jeho účinnosť a bezpečnosť bola študovaná a klinicky testovaná.

Uvoľňovací formulár

Ibuprofén je dostupný vo forme tabliet, suspenzií a mastí.

  • Tablety Ibuprofenu sú okrúhle, hladké, bikonvexné biele. Každá tableta obsahuje 200 mg alebo 400 mg účinnej látky. Pomocné látky - stearát horečnatý, mastenec, laktóza, zemiakový škrob, koloidný oxid kremičitý, Povidón 25. 10, 20 a 100 kusov v balení;
  • Potiahnuté tablety Ibuprofenu s predĺženým účinkom. Každá tableta obsahuje 800 mg účinnej látky. 7, 14 a 60 kusov v balení;
  • Tablety na sanie. Každá tableta obsahuje 200 mg účinnej látky;
  • Kapsuly s dlhodobým účinkom. Každá kapsula obsahuje 300 mg účinnej zložky;
  • Ibuprofénová suspenzia na perorálne podávanie homogénna, žltá, s vôňou pomaranča. 5 ml suspenzie obsahuje 100 mg účinnej látky. Vyrobené vo fľašiach po 100 ml, v škatuľke s odmernou lyžičkou;
  • 5% krém a gél na vonkajšie použitie.

Indikácie pre použitie ibuprofénu

Ibuprofen je indikovaný pre: t

  • Symptomatická liečba chrípky a SARS;
  • osteoartritída;
  • Psoriatická artritída;
  • Cervikálna spondylóza;
  • Barre-Lieuov syndróm;
  • Cervikálna migréna;
  • bursitis;
  • Ankylozujúca spondylitída;
  • Neuralgická amyotrofia;
  • bolesť svalov;
  • Nefrotický syndróm;
  • Posturálna hypotenzia (pri užívaní antihypertenzív);
  • Febrilné stavy rôznych etymológií;
  • Traumatický zápal mäkkých tkanív a pohybového aparátu;
  • Syndróm vertebrálnej artérie;
  • neuralgia;
  • zápal šliach;
  • Hematómy.

Ibuprofen je tiež indikovaný na liečbu podvrtnutí väzov, reumatoidnej artritídy, radiculitídy a artikulárneho syndrómu (s exacerbáciou dny).

Ibuprofen je ako doplnok indikovaný na použitie v: t

  • zápal pľúc;
  • Pooperačné, zubné a bolesti hlavy;
  • Infekčné zápalové ORL ochorenia - faryngitída, angína, rinitída, laryngitída, sinusitída;
  • bronchitída;
  • panniculitis;
  • Primárna dysmenorea;
  • algodismenoree;
  • Zápalové procesy v panve;
  • Adnexitis.

kontraindikácie

Ibuprofen je kontraindikovaný podľa pokynov pre: t

  • Precitlivenosť na liek;
  • Exacerbácia žalúdočného vredu alebo dvanástnikového vredu a ulceróznej kolitídy;
  • Choroby zrakového nervu a zhoršené videnie farieb;
  • "Aspirín" astma;
  • hypertenzia;
  • skotóm;
  • amblyopia;
  • Výrazná porucha funkcie obličiek alebo pečene, ako aj cirhóza pečene s portálnou hypertenziou;
  • Zlyhanie srdca;
  • opuch;
  • hemofílie;
  • antikoagulačný;
  • leukopénia;
  • Patológia vestibulárneho aparátu;
  • Nedostatok glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • III trimester tehotenstva.

Podľa návodu Ibuprofen predpísané opatrne, keď:

  • Chronické srdcové zlyhanie
  • Sprievodné ochorenia pečene a obličiek,
  • enteritis;
  • Ihneď po operácii;
  • S dyspeptickými príznakmi pred liečbou;
  • gastritídu;
  • kolitída;
  • Deti do 12 rokov.

Pri použití Ibuprofenu je potrebné systematicky monitorovať priebeh periférnej krvi, ako aj funkcie pečene a obličiek.

Návod na použitie Ibuprofen

Podľa návodu Ibuprofen prijaté po jedle vnútri.

Denná dávka lieku závisí od ochorenia:

  • U osteoartritídy, algomenorea, psoriatickej artritídy a ankylozujúcej spondyloartritídy sa u dospelých predpisuje 400-600 mg 3-4-krát denne;
  • Pri reumatoidnej artritíde užívajte zvýšenú dávku 800 mg trikrát denne;
  • Pri poraneniach mäkkých tkanív a výronoch sa používajú tablety Ibuprofenu s dlhodobým účinkom - 1600-2400 mg raz denne, výhodne pred spaním;
  • Pri miernom syndróme bolesti je 1200 mg denne;
  • Pri febrilnom syndróme, ktorý vznikol po imunizácii, sa používa 50 mg, ak je to potrebné, podávanie sa môže opakovať po 6 hodinách, ale nie viac ako 100 mg denne.

Pre febrilné deti staršie ako 12 rokov sa vypočíta dávka ibuprofénu na zníženie telesnej teploty: t

  • Nad 39,2 ° C, 10 mg na 1 kg telesnej hmotnosti za deň;
  • Pod 39,2 ° C, 5 mg na 1 kg telesnej hmotnosti denne.

Ibuprofénové tablety na resorpciu sa používajú na liečbu ORL ochorení, ktoré sa rozpúšťajú v ústach pod jazykom. Deti staršie ako 12 rokov a dospelí majú predpísané dávkovanie 200-400 mg 2-3 krát denne.

Suspenzia na perorálne podanie sa zvyčajne predpisuje deťom. Priemerná jednorazová dávka na recepcii 3-krát denne:

  • Od 1 do 3 rokov - 100 mg;
  • Od 4 do 6 rokov - 150 mg;
  • Od 7 do 9 rokov - 200 mg;
  • Od 10 do 12 rokov - 300 mg.

Topicky aplikovaný gél alebo krém Ibuprofen, aplikovať a trieť, kým úplne absorbuje na postihnutej oblasti 3-4 krát denne. Liečba sa môže uskutočniť do 2-3 týždňov.

Vedľajšie účinky

Podľa návodu Ibuprofen je pomerne bezpečný liek a je zvyčajne dobre tolerovaný. Pri používaní sa môžu vyskytnúť niektoré vedľajšie účinky: t

Tráviaci systém: hnačka, zvracanie, nevoľnosť, anorexia, nepríjemné pocity v epigastriu, erózne a ulcerózne lézie gastrointestinálneho traktu sa vyskytujú častejšie; významne menej abnormálnych pečeňových funkcií alebo krvácania z gastrointestinálneho traktu.

Nervový systém: môžu sa vyskytnúť bolesti hlavy alebo závraty, poruchy spánku alebo nepokoj, ako aj poruchy videnia.

Obehový systém: vedľajšie účinky sa pozorujú len pri dlhodobom užívaní lieku - trombocytopénia, anémia, agranulocytóza.

Močový systém: pri dlhodobom užívaní Ibuprofenu sa môže vyskytnúť dysfunkcia obličiek.

Alergické reakcie sa môžu pozorovať pri užívaní lieku vo vnútri, a keď sa aplikujú externe vo forme sčervenania kože, kožnej vyrážky, angioedému, pocitu pálenia. Bronchospastický syndróm a aseptická meningitída sa vyskytujú oveľa menej často.

Ibuprofen je kontraindikovaný v treťom trimestri gravidity. Aplikácia v I. a II. Trimestri je možná striktne podľa svedectva lekára.

Počas laktácie sa ibuprofen môže používať v nízkych dávkach na bolesť a horúčku. Pretože liek sa uvoľňuje do materského mlieka, je použitie v dávkach vyšších ako 800 mg denne kontraindikované.

Podmienky skladovania

Ibuprofen je dostupný na lekársky predpis. Čas použiteľnosti - 3 roky.

Tablety Faspik Ibuprofen: indikácie na použitie

Ibuprofen zaujal zaslúžené miesto v zozname najdôležitejších lekárskych príprav Svetovej zdravotníckej organizácie. Je tiež zaradený do zoznamu základných liekov Ruskej federácie.

História vzniku a vlastností Ibuprofenu

Ibuprofén je nesteroidný protizápalový liek s analgetickými a antipyretickými účinkami. Tvorcovia lieku sú americkí farmaceuti, ktorí syntetizovali účinnú látku v roku 1962. V roku 1985 získala spoločnosť, ktorá zaviedla svoj vývoj do výroby, prestížne ocenenie.

Ibuprofen sa dnes používa vo viac ako stovke krajín sveta pod rôznymi obchodnými názvami:

  • v USA je to Motrin;
  • vo Veľkej Británii - Nurofen;
  • v Rusku - Ibuprofen.

V uplynulých rokoch bol dobre preskúmaný mechanizmus účinku a bezpečnosť lieku, ktorý zabezpečuje jeho „členstvo“ v zoznamoch spoľahlivých liekov k tomuto dňu.

Ibuprofen faset účinok len v čase jeho použitia, bez ovplyvnenia liečby ochorenia.

V lekárni sa dá kúpiť vo forme gélu a smotany, dražé, kvapiek, kapsúl a suspenzií. Ale najčastejšie kupujeme obvyklé pilulky.

Zloženie a uvoľňovacia forma

Ibuprofen bikonvexné tablety sú ružovo potiahnuté a vnútri incízie sú viditeľné 2 vrstvy. Pri ich výrobe kompozícia obsahuje okrem účinnej látky aj pomocné látky: t

  • zemiakový škrob;
  • stearan horečnatý a vápenatý;
  • povidón;

Vyrobia sa tablety obsahujúce 200 a 400 mg hlavnej zložky. Balené sú v blistroch po 10 alebo 50 kusoch v kartónových obaloch a sklenených nádobách.

Kedy je predpísaný ibuprofén?

Kvôli svojim protizápalovým, antipyretickým a analgetickým účinkom sa užívajú lieky na odstránenie nasledujúcich príznakov:

  • bolesť hlavy;
  • bolestivú menštruáciu;
  • bolesť svalov a kĺbov;
  • kŕče v zadnej a dolnej časti chrbta;

Účinná látka vstupuje do krvi žalúdkom a črevami. Najvyššia koncentrácia v krvi sa pozoruje za hodinu alebo dve av synoviálnej tekutine vnútri kĺbov - v troch.

Takmer úplné rozpadnutie hlavnej zložky sa vyskytuje v pečeni a vylučuje sa pomocou obličiek. V tele to nebude za deň.

Návod na použitie

Ako dlho sa majú tablety ibuprofénu užívať? Indikácia pre zlepšenie pohody je inštrukcia s dávkovaním. Pre dospelých a deti, ktoré majú už 12 rokov, je denná dávka 1200 mg. To znamená:

  • 200 mg tablety trikrát, ale nepresahujúce 6 kusov;
  • 400 mg tablety dvakrát, ale nie viac ako 3 kusy.

Sú prehltnuté počas jedla alebo po jedle, ale opakujú sa najskôr po 4 hodinách.

Ibuprofen sa odporúča používať najviac 5 dní v rade.

Čo ak je pacient drobnou omrvinkou? Ak je staršia ako 6 rokov a váži viac ako 20 kg, potom na zmiernenie bolestivých príznakov je povolené použitie 200-miligramových tabliet nie viac ako 4-krát denne. Medzi požitím má byť najmenej 6 hodín. Pre menších pacientov sa používajú možnosti pre deti - suspenzie a čapíky.

Vedľajšie účinky a príznaky predávkovania

Nikdy nepoznáte ich, ak užívate odporúčanú dávku, ako je uvedené. Nadmerné dávkovanie môže ovplyvniť vážne porušovanie ľudského tela:

  • hnačka, zápcha, nevoľnosť, vracanie, pálenie záhy a výskyt bolestivých vredov na sliznici;
  • stomatitída, pankreatitída alebo hepatitída;
  • dýchavičnosť a bronchospazmus;
  • strata sluchu a tinitus;
  • podráždenie očí;
  • alergické reakcie;
  • nespavosť, závraty a bolesť hlavy;
  • nervozita a depresia;
  • tachykardia a vysoký krvný tlak;

Ak sa vyskytla silná bolesť brucha, zvracania a letargie, krvný tlak sa dramaticky znížil, potom je potrebné umyť žalúdok.

V prípade predávkovania je postup účinný len vtedy, ak po jeho užití uplynula hodina.

Po umytí by sa mali odobrať sorbenty. Ďalšia liečba sa vykonáva v súlade so symptómami.

kontraindikácie lieku

Ibuprofen je zakázaný nielen pre malé deti. Má zoznam chorôb a stavov, v ktorých je užívanie lieku riskantné. Položky v tomto zozname sú:

  • erózia a krvácanie slizníc a gastrointestinálnych orgánov;
  • zápal črevného vredu;

Je múdre vziať pilulky staršie, s chorobami srdca, krvi a krvných ciev, cukrovky, tehotné ženy v 1, 2 trimestri a dojčiace matky.

Ako komunikuje s inými liekmi?

Ak chcete zlepšiť, a nie zhoršiť svoj stav, musíte dodržiavať odporúčania o kompatibilite liekov a chemikálií. Ibuprofen sa nemá užívať súčasne:

  1. s kyselinou acetylsalicylovou, pretože znižuje jej protizápalové vlastnosti;
  2. s trombolytikami, pretože zvyšuje pravdepodobnosť krvácania;
  3. cyklosporín, ktorý zvyšuje negatívne účinky ibuprofénu na obličky;

Keďže Ibuprofen sa voľne predáva v lekárňach, mali by ste si prečítať jeho pokyny.

Cena ibuprofénu a jeho analógov

Ibuprofen Ruská výroba sa predáva za nízku cenu. Ale to neznamená, že pilulky nepomôžu, rovnako ako drahšie.

V tabuľke sa môžete zoznámiť s rôznymi výrobcami lieku a jeho analógmi.

Ibuprofen: indikácie na použitie, dávkovanie a možné vedľajšie účinky

Ibuprofén je syntetický liek, ktorý patrí do skupiny nesteroidných protizápalových liekov. K dispozícii vo forme tabliet a mastí na vonkajšie použitie.

Ibuprofén má protizápalové, analgetické a antipyretické vlastnosti. Keď sa aplikuje externe, je veľmi účinný ako silné analgetikum.

Najčastejšie sa liek používa pri rôznych chorobách pohybového aparátu. Môže sa používať pri závažných bolestivých syndrómoch, zápalových procesoch v kĺboch, svaloch, väzoch alebo iných prvkoch pohybového aparátu.

Drogová akcia

Hlavnou zložkou ibuprofénu je derivát kyseliny fenylpropiónovej. Pomocnými látkami sú koloidný oxid kremičitý, škrob, včelí vosk, stearát horečnatý, vanilín a ďalšie zložky.

Účinok liečiva je založený na inhibícii syntézy prostaglandínov, čo spôsobuje zníženie ohniska zápalu. Okrem toho, eliminácia zápalového procesu zase poskytuje zvýšenie pohyblivosti kĺbov, zníženie opuchu a zmiernenie stuhnutosti ráno.

Dostať sa do tela účinnej látky nielen inhibuje syntézu prostaglandínov, ale tiež eliminuje mediátory bolesti. Ibuprofen sa rýchlo vstrebáva do gastrointestinálneho traktu. Metabolizmus liečiva sa vyskytuje v pečeni a liek sa vylučuje obličkami.

Prečítajte si užitočný článok o Ketorole.

Odporúčame prečítať si článok o tom, ako si vybrať masť na bolesť v kĺboch.

Maximálne množstvo aktívnej zložky vstupuje do tela po dvoch hodinách. Okrem toho je potrebné poznamenať, že väčšina z nich spadá presne do bočného kĺbu, konkrétne do synoviálnej tekutiny.

Indikácie na použitie

Hlavné indikácie pre použitie sú také problémy, ako sú:

  1. Degeneratívne ochorenia kĺbov a chrbtice. Používa sa hlavne pri ochoreniach, ktoré sú sprevádzané zápalovými procesmi a bolesťou. Patrí medzi ne artritída, osteoartritída, spondylitída a iné patológie.
  2. Syndrómy bolesti spôsobené zraneniami a problémami úplne inej etiológie. Môže to byť bolesť hlavy, zlomeniny, podliatiny, bolesť zubov alebo bolesť u žien počas menštruácie.
  3. Chlad alebo infekčné ochorenia, pri ktorých je zvýšená telesná teplota.

Okrem toho sa Ibuprofen používa na liečenie rôznych ochorení, ktorých príznakmi sú zápalové procesy a syndrómy bolesti.

Spôsob použitia a dávkovanie

Prirodzene, dávka a priebeh liečby by mali byť stanovené výlučne ošetrujúcim lekárom po vykonaní všetkých potrebných diagnostických postupov. Iba v dôsledku získaného výskumu môže odborník posúdiť stupeň poškodenia a potrebu používať konkrétny liek.

Ale napriek tomu existujú štandardné dávky, ktoré sa používajú pri bolestiach kĺbov a zápalových procesoch. Liečba tabletami Ibuprofenu trvá približne päť dní.

Ďalšie použitie lieku môže spôsobiť nežiaduce reakcie. Preto to nestojí za riziko, a je lepšie striktne dodržiavať vymenovanie ošetrujúceho lekára.

Denná dávka nemá prekročiť 800 mg. jedna tableta trikrát alebo štyrikrát denne. Ak je bolesť v prvý deň liečby Ibuprofenom príliš silná, dávku možno mierne zvýšiť užitím dvoch tabliet naraz.

Ibuprofen masť sa používa na vonkajšie použitie. K tomu je potrebné stlačiť malý gél na problémovú oblasť.

Masáž potom masírujte v oblasti postihnutej oblasti masážnymi pohybmi. Ale netrite liek. To môže znížiť množstvo priepustných látok a minimalizovať účinnosť použitia.

Ibuprofen sa môže používať u dospelých a detí starších ako 12 rokov. Ak však takáto potreba nastane, dieťa môže liek užívať už od veku šiestich rokov. Ale v tomto prípade by mala hmotnosť malého pacienta prekročiť 20 kg.

kontraindikácie

Ako každý iný liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov, Ibuprofen je dosť silný a môže spôsobiť množstvo negatívnych následkov pre zdravie pacienta.

Preto, aby sa predišlo takýmto prejavom, je potrebné prísne dodržiavať návod na použitie. Okrem toho má Ibuprofen určitý počet kontraindikácií. Patria medzi ne napríklad:

  1. Závažné kardiovaskulárne ochorenia.
  2. Vredy žalúdka alebo dvanástnika.
  3. Zlyhanie pečene alebo obličiek.
  4. Deti do 12 rokov.
  5. Nadmerná citlivosť na hlavné zložky liečiva.
  6. Poruchy krvi.

Okrem toho sa Ibuprofen neodporúča u žien počas gravidity a laktácie. Koniec koncov, lieky skupiny NSAID majú negatívny vplyv na vývoj dieťaťa v maternici aj po pôrode počas laktácie.

Vedľajšie účinky

Ibuprofen je pomerne silný liek. Nesprávne použitie, predávkovanie alebo dlhodobá liečba Ibuprofenom však môže spôsobiť vedľajšie účinky. Patria medzi ne prejavy:

  • nevoľnosť;
  • vracanie;
  • bolesť žalúdka;
  • závraty;
  • poškodenie sluchu alebo zraku;
  • kožné vyrážky a začervenanie;
  • náhlych tlakových rázov;
  • tachykardia;
  • výskyt vredov v žalúdku;
  • porušenie kresla;
  • mentálne poruchy, ktoré sú vyjadrené v slznosti, podráždenosti a depresii.

Špeciálne pokyny

V žiadnom prípade by sa ibuprofen nemal užívať s alkoholickými nápojmi. To môže spôsobiť vedľajšie účinky, ale aj závažné komplikácie ochorenia.

Okrem toho je potrebné poznamenať, že užívanie takéhoto lieku spomaľuje reakcie človeka a znižuje jeho pozornosť. Preto pri ošetrení Ibuprofenom je nutné opustiť jazdu autom.

Tiež nemiešajte rôzne lieky sami bez odporúčania ošetrujúceho lekára. V niektorých prípadoch môže účinok ibuprofénu znížiť účinnosť samotnej liečby a viesť k vážnym následkom a zhoršeniu celkového stavu osoby.

Prečítajte si užitočný článok o indikáciách na použitie Dexametazónu.

Ako používať Ibuprofen, aké sú jeho kontraindikácie a vlastnosti aplikácie, pozrite si nasledujúce video:

Liek Ibuprofen: z toho, čo pomáha, aké vedľajšie účinky a kontraindikácie

Aký liek môže rýchlo zmierniť horúčku, zmierniť bolesť, odstrániť zápal?

To je otázka, že chorí ľudia často žiadajú lekárnikov v lekárňach. Odpoveď je jednoduchá - ibuprofen.

Liek je v registri základných liekov Svetovej zdravotníckej organizácie av zozname životne dôležitých liekov v Rusku.

Tablety Ibuprofenu sú určené na použitie u dospelých, masti na vonkajšie použitie a sirupu pre deti. Vyrába sa tiež vo forme čapíkov cylindrickej konfigurácie so špicatým koncom a ako gél. Na rozdiel od svojich partnerov má demokratickú cenu.

Tento liek registrujú Briti v roku 1962 a predáva sa vo viac ako 120 krajinách po celom svete. Účinnosť tohto nástroja je klinicky dokázaná.

Ibuprofen: ako užívať a čo z týchto piluliek?

Táto otázka sa bude posudzovať podrobnejšie.

Princíp činnosti

Hlavnou látkou je ibuprofén, derivát kyseliny propiónovej. Nestabilné protizápalové činidlo. Biely kryštalický prášok. Liek má vysokú absorpciu.

Pomocné prvky kompozície majú nepatrné rozdiely v závislosti od formy uvoľňovania liečiva.

Na čo sú tieto látky určené?

Nemajú terapeutický účinok, ale určujú farbu, veľkosť, rozpustnosť a pomáhajú absorbovať liek. Základnými aktívnymi zložkami ibuprofénu sú stearát horečnatý, škrob, stearát vápenatý, hydrogenuhličitan horečnatý, mikrokryštalická celulóza, povidón.

Liek ibuprofen je často predpisovaný s komplexnou liečbou, ako metóda symptomatickej expozície.

Analgetický účinok je najvýraznejší pri zápale. Inhibuje prostaglade, zabraňuje trombóze, zlepšuje mikrocirkuláciu, zmierňuje opuchy. Antipyretický účinok činidla je založený na znížení dráždivosti termoregulačných centier diencefalonu. Má protizápalové vlastnosti.

V krvnom limite sa koncentrácia dosiahne po 1-2 hodinách s použitím liekov po jedle. Do jednej hodiny, ak sa liek konzumuje nalačno. Po 24 hodinách sa úplne vylučuje močom a žlčou.

Účinok ibuprofénu nastáva do pol hodiny.

Indikácie a kontraindikácie

Zistite, čo pomáha ibuprofénu. Používa sa na zmiernenie bolesti svetlej a strednej intenzity, so zápalom chrbtice a kĺbov, ako aj hypertermiou.

Čo pomáha tabletám ibuprofénu: t

  1. migréna;
  2. zubov;
  3. bolesť kĺbov a svalov;
  4. bolesť chrbta;
  5. počas menštruácie;
  6. horúčka;
  7. liečba chrípky a chrípky;
  8. osteoartritída, reumatoidná artritída;
  9. pooperačná bolesť;
  10. pri neuralgii.

Ibuprofen ako masť na to, čo lieči a keď sa aplikuje:

  • osteochondróza, ischias;
  • dna, artritídy;
  • svalové bolesti;
  • humeroskapulárna periarthritída;
  • modriny, úseky;
  • zápal a opuch periartikulárnych tkanív.

Gél alebo masť sa odporúča pre dospelých a deti od 14 rokov.

Liek vo forme čapíkov ibuprofénu a suspenzií sa používa v pediatrii od troch mesiacov. Indikácia: horúčka, horúčka, bolesť zubov, bolesť hlavy, bolesť ucha, menovaný neuralgiou, zápal zaťažený rinitídou.

Liek má kontraindikácie: neznášanlivosť na zložky kompozície, obličiek, pečene, zlyhania srdca, hyperkalémie. Tiež by sa nemal užívať s progresívnymi ochoreniami gastrointestinálneho traktu, poruchami súvisiacimi so zrážaním krvi, bronchiálnou astmou, intrakraniálnym krvácaním.

Nepoužívajte ibuprofen po bypassu koronárnych artérií. U novorodencov do 3 mesiacov používajte liek iba tak, ako Vám to predpísal lekár.

Spôsob použitia

Všeobecné odporúčania, ako liek užívať správne - mali by ste dodržiavať dávkovanie uvedené v návode. Používajte v intervaloch najmenej 4 hodiny. Liečba nemá trvať dlhšie ako 5 dní bez lekárskeho predpisu. Denná dávka lieku by mala byť rozdelená do 3-4 dávok.

Ako febrifuge použiť so zvýšením telesnej teploty nad +38,5 stupňov.

Tablety Ibuprofenu sa aplikujú vo vnútri po jedle, bohato stláčané teplou vodou, nie tekuté. Denná dávka pre dospelých a deti staršie ako 12 rokov je 1200 mg. (6 tabliet po 200 mg alebo 3 kusy po 400 mg).

Denná dávka pre reumatoidnú artritídu je 2400 mg, t.j. 3 dávky po 800 mg.

Vymenovanie suspenzií a čapíkov pre deti sa vykonáva s prihliadnutím na hmotnosť a vek dieťaťa. Od 1-3 rokov denná dávka 100 mg. Od 3 do 6 rokov - 150 mg. Od 6 do 9 rokov - 300 mg. Od 9 do 12 rokov - 300 mg.

Použitie masy alebo gélu ibuprofénu sa vykonáva externou aplikáciou a trením, až kým sa postihnutá oblasť úplne neabsorbuje. Je možné použiť 2-3 týždne 3-4 krát denne.

Ibuprofen tablety, ak sú a z toho, čo sa používa počas gravidity a laktácie.

Možno použitie prvého a druhého obdobia tehotenstva pri pozorovaní odborníkom. Použitie v minimálnej účinnej dávke. Ibuprofen sa nemôže liečiť v treťom trimestri. Môže spôsobiť potrat alebo ovplyvniť vývoj plodu.

Počas laktácie sa liek nemá užívať viac ako 800 mg. za deň. Táto situácia je spôsobená vniknutím látky do materského mlieka.

Špeciálne pokyny

Účinok ibuprofénu v terapeutických dávkach s inými liekmi je kompatibilný a neškodný. Neodporúča sa súčasné použitie etanolu, kyseliny acetylsalicylovej.

Prípady negatívnej interakcie masti a gélu s inými liekmi nie sú fixné. Poznamenáva sa, že kofeín zvyšuje analgetické vlastnosti.

Pri dlhodobom používaní sa vyžaduje monitorovanie periférnej krvi.

Počas liečby nesmie piť alkohol. Všetky činnosti vyžadujúce pozornosť, reakcie blesku, mentálne aj motorické, by sa mali odložiť.

Ibuprofen sa neodporúča pre mužov v plánovacom období na počatie dieťaťa, pretože liek znižuje produkciu testosterónu, ktorý je nevyhnutný na tvorbu spermií.

Predávkovanie a vedľajšie účinky

Vo väčšine prípadov je ibuprofen tolerovaný bez nepriaznivých účinkov. Negatívne účinky na telo sa pozorujú pri dlhodobom používaní a nedodržiavaní pokynov na užívanie lieku.

Individuálna neznášanlivosť, chronické ochorenia môžu tiež ovplyvniť užívanie liekov. Je potrebné venovať pozornosť nežiaducim reakciám, aby ste na ne boli pripravení.

Symptómy predávkovania pri perorálnom podaní sú nauzea, vracanie, bolesť brucha a kŕče, únava, letargia, ospalosť, depresia, zníženie tlaku, tachykardia, kóma, zastavenie dýchania. Počas prvej hodiny je potrebné prepláchnuť žalúdok, odobrať absorbenty, alkalický nápoj, zavolať sanitku. Liek sa zruší.

Nežiaduce účinky na všeobecné lekárstvo: únava, letargia, silné potenie.

Na strane gastrointestinálneho traktu: hnačka, zápcha, kolika, nadúvanie, vred, gastritída, vracanie krvou, abnormálna funkcia pečene, hepatitída.

Obehový a lymfatický systém: anémia, trombocytopénia, agranulocytóza. Tomu predchádza horúčka, sprevádzaná bolesťami hrdla, podliatinami, vyčerpaním tela.

Srdce a cievy: mŕtvica a srdcový infarkt, vysoký krvný tlak.

Dýchacie cesty: dýchavičnosť, bronchospazmus.

Imunita môže vyvolať alergie, astmu, rôzne kožné reakcie.

Na strane nervového systému sú možné: závraty, dezorientácia v priestore, hypertermia, bolesť hlavy, nevoľnosť, reflex rán, podráždenosť, meningitída.

Zmysly môžu reagovať na stratu sluchu, videnie.

Na strane močového systému: cystitída, renálna dysfunkcia.

Precedencie predávkovania mastami a ibuprofénovým gélom nie sú fixné. Pri dlhodobom používaní liečiva je však možné riziko komplexných nežiaducich účinkov z nesteroidných protizápalových liekov.

Nežiaduce účinky: sčervenanie kože, podráždenie, vyrážka, angioedém. Pri prvom príznaku alergickej reakcie sa má masť odstrániť.

Skladovateľnosť

Liek je platný tri roky. Uchovávajte na suchom, tmavom, ťažko prístupnom mieste pre deti. Teplota v miestnosti by nemala prekročiť +30 stupňov.

Po uplynutí času použiteľnosti ibuprofénu alebo pri jeho skladovaní je použitie ibuprofénu neprijateľné.

Recenzie, náklady, analógy

Recenzia špecialistov ibuprofénu a pacientov je podobná a väčšinou pozitívna. Podľa ich názorov je to pomerne silný protizápalový liek, rýchlo dosahuje klinický efekt a predáva sa za nízku cenu. K dispozícii v rôznych dávkových formách. Môže sa používať u dojčiat od útleho veku. Má pohodlný dávkovač.

Negatívne recenzie sa objavujú pri dlhodobom užívaní lieku, čo má negatívny vplyv na gastrointestinálny trakt.

Náklady na Ibuprofen sa pohybuje od 20 do 110 rubľov. Všetko závisí od počtu tabliet alebo čapíkov, dávkovania lieku a spôsobu použitia.

Droga je vo voľnom predaji maloobchodných lekární, internetových obchodov.

Ibuprofén má nasledujúce analógy: advil, ipren, nurofen, instant, maxikol, ibufen, bofen, faspik, imet, brufen, bude trvať.

Tento nástroj je zameniteľný s liekmi, ktoré majú podobný účinok - paracetamol, indometacín, panadol, analgín, kyselinu acetylsalicylovú, diklofenak a ďalšie.

Pred nahradením ibuprofénu iným liekom by ste sa mali poradiť s lekárom.